Zamierzenia

3. Jesienią w parku i w lesie
  4. Zabawy na jesienne wieczory

Cele :

• Rozpoznawanie warzyw i podawanie ich nazw.
  • Kształtowanie umiejętności posługiwania się przymiotnikami; rozszerzanie słownika czynnego dzieci.
  • Rozpoznawanie owoców i podawanie ich nazw; posługiwanie się określeniami: twardy, miękki.
  • Poszerzanie wiedzy przyrodniczej na temat grzybów; wdrażanie do zachowania szczególnego bezpieczeństwa podczas ich rozpoznawania i zbierania.
  • Usprawnianie małej motoryki poprzez zabawy z plasteliną.
  • Poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy drzew liściastych (kasztanowiec i dąb) oraz ich owoców.
  • Rozwijanie kompetencji matematycznych poprzez tworzenie i kontynuowanie prostych rytmów ruchowych, słuchowych i graficznych.
  • Usprawnianie małej motoryki poprzez naklejanie drobnych elementów.
  • Rozumienie znaczenia wyrażenia zdrowe odżywianie się.
  • Zapoznanie dzieci z pracą lekarza pediatry; kształtowanie właściwego zachowania podczas wizyty
    u lekarza.
  • Rozumienie konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych.
  • Rozpoznawanie i podawanie nazw części garderoby; klasyfikacja ubrań.
  • Przeliczanie w zakresie 1–3; określanie, ile jest elementów.
  • Rozumienie znaczenia jedzenia owoców dla zdrowia człowieka.
  • Poznanie znaczenia ruchu dla zdrowia; zachęcanie do udziału w zorganizowanych zabawach ruchowych w sali i w ogrodzie przedszkolnym.
  • Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie ich z aktualną porą roku.
  • Zapoznanie z wyglądem i nazwami różnych orzechów (włoski, laskowy).
  • Poznanie zwyczajów zwierząt szykujących się do zimy; rozpoznawanie zwierząt
    i podawanie ich nazw.
  • Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią (przebarwianie się liści i ich opadanie).
  • Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie ich z aktualną porą roku; zebranie eksponatów do kącika przyrodniczego.
  • Doskonalenie sprawności manualnej.
  • Czerpanie radości ze wspólnej zabawy; nabywanie umiejętności rzucania i łapania piłki.