Motyle w Fabryce Bombek

15 grudnia 2015 r. dzieci z grupy Motylki miały możliwość oglądania przepięknych, ręcznie wykonywanych ozdób choinkowych w Fabryce Bombek Silverado, w Józefowie. Nasza wizyta w fabryce rozpoczęła się we wzorcowni, w której są wystawione setki najróżniejszych bombek. Dzieci z zachwytem w oczach, podziwiały ozdoby choinkowe. Następnie weszliśmy do pomieszczenia, w którym było bardzo gorąco – gdzie pan Ryszard, tzw. dmuchacz szkła, rozgrzewał szklaną rurkę nad gazowym palnikiem do temperatury ok. 1000 st. C, po czym dmuchał w nią i nadawał jej niepowtarzalny kształt… Kolejnym etapem składającym się na wygląd bombek jest posrebrzanie ich- bombkę po ostygnięciu wkłada się do roztworu azotanu srebra, gdzie nadaje się jej srebrny kolor.

Ostatnim etapem jest ozdabianie bombek, które jest czynnością najbardziej pracochłonną, sprawdziliśmy to, gdyż każde dziecko wykonało ozdoby na swojej bombce. Za naszym udziałem powstały wyjątkowe, niepowtarzalne ozdoby choinkowe.

Wycieczka dzieciom bardzo się podobała, a pomysłowość przedszkolaków w dekorowaniu bombek przerosła nasze najśmielsza oczekiwania.

Autor: Agnieszka Kuźma    

Skip to content